Králíči hop aneb Králičci v akci!

27. března 2012 v 19:58 | Jana |  Králíčci (rady, tipy,informace)
Něco, s čím mi pomohly kamarádky.* Jak naučit králíčka skákat *
Nejlepší věk kdy začít jsou 3 měsíce věku králíka. Ale již jsme začali učit i starší králíčky, dokonce jsme měli ve výcviku 3letou samici beránka. A skákání ji začalo velmi brzy bavit. Byla to však samička bytová, hýčkaná od svých dětí. Základní socializace a navázání dobrého vzájemného vztahu mezi člověkem a králíčkem je pro začátek výcviku velmi důležitý. V počátcích se králíčci učí chodit v postroji. Dobrý postroj je proto jedna z nejdůležitějších pomůcek pro výcvik králičího hopu. Musí králíčkovi dobře sedět, nesmí mu být ani těsný (pod nasazený postroj musíme vsunout bez problémů prst), ani příliš volný, aby se králíčkovi při běhu nezachytávaly tlapky. Teprve, když se v postroji králíčci pohybují s jistotou, začínáme je učit skákat. Skákání je pro králíky přirozená záležitost. Běh, skok i pohyb vpřed je pro ně obdobou lidských sportovních aktivit. Proto si velmi rádi proskakují překážkami sami, jakmile pochopí, že tato činnost je od nich žádaná a námi lidmi oceněná (pochoutka, pochvala). Na začátku se učí přeskočit překážku jen 10 cm vysokou. Když si vytvoří návyk, že kdykoliv ho majitel postaví před překážku, přeskočí ji, postavíme těchto 10 cm vysokých překážek za sebou několik, cca ve vzdálenosti 1m.Výchova králíků hopáků je obdobná jako výchova koní, postroj je pro ně jako pro koně udidlo. Musíme si tuto poučku pamatovat při každém zásahu.

* Jak si vybrat králíčka *
Králík na Hop musí být aktivní, kontaktní k člověku, sebevědomý a přitom ne agresivní, velmi dobře osvalený na zádech a na zadní partii a v neposlední řadě zcela zdravý.Nejdříve než se rozhodnete zda si králíčka koupíte. Chtějte vidět jeho rodiče. Otec by měl být aktivní stále poskakovat po kleci, ale nesmí být agresivní! Matka by měla být komunikativní. Také zdravotní stránku výběru není možné přehlížet. Rodiče by měli mít rovně rostlé, silné končetiny. Pozor na různé genetické poruchy, jako jsou vady chrupu, kostry, zraku nebo sluchu, ale i onemocnění srdce.
-Shrnutí výběru: králíček by měl mít zdravé,aktivní a komunikativní rodiče.Velmi pečlivě vybíráme povahu aby nebyl králík agresivní. S agresivním králíčkem je cvičení někdy až nebezpečné.Králíček by měl být nasvalený a správně rostlý. Králíček by měl vážit v dospělosti maximálně 2-3kg, aby netrpěla páteř a nenamáhaly se klouby.

* Zajímavost *
Dánský rekord ve skoku do výšky je 99,5 cm a do dálky 3 m.


* Zkušenosti*
Králíčka je třeba chválit příjemným hlasem a odměňovat pamlsky. Nesmíte na něj chvátat a přetěžovat. Nejlépe uděláte když si koupíte králíčka určeného na králičí HOP. Postroj se kterým chcete skákat by měl mít delší vodítko: klidně 2 metry. Laťky na překážce nesmí být přidělané na pevno, ale tak,aby když do nich králíček tlapkou strčí okamžitě spadla. To proto aby se králík nezranil a nezradil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Kopíruj pouze s ikonou mého blogu!
Copy only with the icon of my blog!
Kopieren Sie nur mit dem Symbol von meinem Blog!
Kopírovať len s ikonou môjho blogu!